Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych

Zadanie finansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego

„O tym jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, kryzysowych i przemocowych?” – pod takim hasłem przebiegły ostatnie spotkania warsztatowe przeprowadzone przez firmę Inwencja Szkolenia i Doradztwo w ramach zadania realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Woli Krzysztoporskiej z programu dotacyjnego Województwa Łódzkiego i RCPS w Łodzi pod nazwą Samorząd Przyjazny Rodzinie 2023 „W rodzinie siła, gdy samorząd jej sprzyja”.

Uczestnicy projektu w dniach 4 i 5 grudnia  br. spotkali się na pogadankach psychologicznych, podczas których wiodącym tematem był proces zauważania własnych potrzeb intelektualnych czy emocjonalnych i umiejętne dbanie o nie. Nie zabrakło nauk i informacji o tym jak ważne jest wybieranie dobrych relacji międzyludzkich, czy dbanie o dobrostan i komfort psychiczny własnej osoby. Dydaktyk dużą wagę przywiązał do podstawowej potrzeby życia czyli bezpieczeństwa nie tylko fizycznego, ale również psychicznego, starając się tym samym zapoznać słuchaczy z wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat higieny własnego umysłu. Stając w obliczu sytuacji kryzysowej wielu z nas wykazuje tendencję do zamartwiania się tym, co może się wydarzyć w przyszłości. Jest to zupełnie naturalne, jednak mało pomocne, a wręcz przeciwnie skupiając się na tym, na co nie mamy wpływu, możemy czuć się coraz bardziej zestresowani i bezradni, co w konsekwencji może zaburzać nasze funkcjonowanie.

Dwa dni spotkań z zakresu psychologii dotyczącej własnego intelektu pozwoliło słuchaczom chociaż w niewielkim zakresie przyswoić tajniki zachowań ludzkiego umysłu. Miejmy nadziejże, że wszystkie zdobyte podczas wykładów informacje będą przydatne naszym uczestnikom projektu w codziennym życiu, a praktyczne rozwiązania będą pomocne w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, których oczywiście życzymy jak najmniej.

Przypominamy, że na stronie https://liniawsparcia.pl/ znajduje się informacja o dyżurach oraz lista ośrodków, w których osoby będące w kryzysie psychicznym jak i ich bliscy, znajdą informację na temat miejsc w regionie świadczących pomoc specjalistyczną.